W ciemno (2012)
Michael Mayer
Nicholas Jacob
Michael Aloni

Melodramatyczne ćwiczenie

Mądrość ludowa głosi, że dobry pomysł to połowa sukcesu. Jeśli tak, to Michael Mayer odniósł połowiczny sukces. "W ciemno" ma może prosty i już wielokrotnie wykorzystany, ale wciąż znakomity pomysł fabularny. Oto dwóch bohaterów pochodzących z wrogich sobie światów spotyka się i zakochuje w sobie. Na drodze do szczęścia staje nie tylko konflikt, ale też uprzedzenia i wrogość najbliższych. Podobnych filmów powstało setki tysięcy i wiele z nich zachwyca widzów od pokoleń. Niestety, aby tak się stało, trzeba zaoferować widzowi coś więcej, a tego w filmie Mayera zabrakło.

Reżyser zbudował całkiem solidny fundament fabularny. Konflikt palestyńsko-izraelski to wdzięczny temat, wręcz niespożyta kopalnia poruszających historii. A jeśli dodamy do tego aspekt orientacji seksualnej, robi się już naprawdę ciekawie (chociażby przez stosunek arabskiej społeczności do gejów). Dlatego też, kiedy "W ciemno" koncentruje się na relacji Nimra z Royem czy z matką, jest filmem przykuwającym uwagę i wzruszającym. Jednak Mayer cierpi na przypadłość, która jest dość powszechna wśród naszych rodzimych twórców, więc łatwo jest ją zidentyfikować. Mianowicie próbuje zmieścić w swoim filmie wszystkie ważkie problemy. Smutne losy dwóch bohaterów co chwilę schodzą więc na drugi plan, kiedy to reżyser czuje się w obowiązku zrobić wykład socjologiczno-polityczny na temat tego, jak to źle jest w jego kraju. Pojawia się temat biurokracji, która nie chroni prześladowanych, problem służb specjalnych i policji, które szantażują niewinne osoby dla osiągnięcia własnych celów, oraz terror klanowego honoru i rytualnych mordów. Owszem, wszystkie te tematy są istotne i zapewne przydałby się niejeden poświęcony im film. Ale źle się dzieje, kiedy temat staje się ważniejszy od bohaterów; kiedy dramat postaci zostaje sprowadzony do funkcji argumentu.

Być może problem z brakiem równowagi pomiędzy dramatem jednostki a potrzebą naświetlenia trudnych spraw nie raziłby tak bardzo, gdyby bohaterów zagrali aktorzy z większym doświadczeniem. Nicholas Jacob jednak dopiero debiutuje przed kamerą, a Michael Aloni pomimo kilku ról wciąż chyba jeszcze nie znalazł właściwego rytmu aktorskiego. I choć wydaje się, że panowie dobrze czują się w swoim towarzystwie, chwilami brak obycia filmowego daje się mocno we znaki. Razi przede wszystkim niezdarność w nadawaniu emocjonalnej wiarygodności dłuższym przemowom. To prawda, że część winy musi spaść na scenarzystów. To oni napisali teksty, które brzmią raczej jak przemowy z kampanii społecznych, a nie dramatyczne wypowiedzi ludzi znajdujących się na życiowym rozdrożu. Nie może to jednak znieść odpowiedzialności z aktorów, którzy powinni umieć złagodzić ostre krawędzie zbyt topornych dialogów. Tu to się nie udało. Zapewne dlatego najpiękniejsze i najprawdziwsze są te sceny, w których bohaterowie milczą; w których reżyser pozwala przemówić zdjęciom i muzyce.

I dlatego też "W ciemno" trudno oceniać inaczej niż ćwiczenie filmowe, obraz mający wielki potencjał, który nie został w pełni wykorzystany. Jeśli Mayer wyciągnie wnioski, jego kolejne filmy mają szansę przynosić o wiele więcej satysfakcjonujących doznań kinowych.